کلینیک ارتوپدی و درمان درد و مشکلات اسکلتی و افزایش قد

تلفن های تماس با کلینیک : ۸۸۸۸۷۱۵۷ – ۸۸۶۷۵۷۳۲ -۰۹۱۹۰۱۵۳۳۹۶ – ۰۹۳۸۲۰۲۱۹۲۲

آدرس کلینیک : تهران، جردن، خیابان پدیدار، ساختمان شهروز، طبقه دوم، واحد 21 و 22

Orthopedic clinic and treatment of pain and skeletal problems and height increase

Phones to contact the clinic: 88887157 – 88675732-09190153396 – 09382021922

Clinic address: Tehran, Jordan, Padidar St., Shahrooz Building, second floor, units 21 and 22

عيادة وعلاج الألم والمشاكل الهيكلية وزيادة ارتفاع العظام

هواتف للتواصل مع العيادة: 88887157 – 88675732-09190153396-09382021922

عنوان العيادة: طهران ، الجردن ، شارع باديدار ، مبنى شهروز ، الطابق الثاني ، الوحدتان 21 و 22

افزایش قد کودکان و رشد آنها یکی از بزرگترین دغدغه‌های والدین است، زیرا به نوعی می‌توان گفت که میزان قد کودکان در آینده می‌تواند بر روی شخصیت آنها تاثیرگذار باشد. به همین دلیل اغلب پدر و مادرها به دنبال راهکاری برای افزایش قد و رشد فرزندان خود در دوران کودکی هستند.

نقش ژنتیک در افزایش قد کودکان

به طور کلی می‌توان گفت اولین عامل تعیین کننده قد در انسان، ژنتیک است. به عنوان مثال درصد رشد قدی کودکانی که دارای والدین بلند قد هستند، بسیار بیشتر از کودکانی است که والدین‌شان دارای قدی کوتاه یا متوسط هستند.

گاهی نیز دیده می‌شود، کودکانی که دارای والدین بلند قد و یا کوتاه قد هستند، ظاهری درست برعکس پدر و مادر خود دارند. به عنوان مثال ممکن است یک پدر و مادر با قد کوتاه صاحب فرزندی با قد بلند شوند. که باز هم در چنین شرایطی می‌توان گفت که ممکن است، کودک از اجداد خود ژنی را به ارث برده باشد که منجر به افزایش قد شود.

اما نکته مهمی که در مورد رشد و افزایش قد کودکان وجود دارد، این است که تا حدودی می‌توان با رعایت برخی از نکات مهم مانند، تغدیه مناسب، کمک کرد تا رشد فرزندان‌تان افزایش پیدا کند. متاسفانه در برخی از تحقیقات دیده شده که افزایش قد و رشد کودک به دلیل نداشتن تغذیه مناسب کاهش و یا حتی به طور کامل متوقف شده است.

افزایش قد کودکان
افزایش قد کودکان

تاثیر مشکلات هورمونی بر روی کاهش و یا افزایش قد

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی افزایش قد کودکان داشته باشد، بیماری و مشکلات هورمونی است. در بسیاری از موارد دیده می‌شود که تعداد زیادی از کودکان زمانی که به سن بلوغ می‌رسند، با عدم تعادل هورمون‌های رشد مواجه می‌شوند.

عدم تعادل هورمون رشد، اگر توسط پزشک متخصص در زمان مناسب درمان نشود، ممکن است کودک با کاهش رشد قدی و یا حتی در برخی از موارد، رشد بیش از حد قد مواجه شود، که در هر دو صورت ممکن است در آینده برای کودکان مشکلات متعددی ایجاد کند.

تاثیر جنسیت بر میزان قد

به طور کلی قد زنان کمتر از مردان رشد می‌کند و این مورد کاملا طبیعی است. به عنوان مثال ممکن است یک پدر قد بلندی داشته باشد، اما فرزند دختر او قد کوتاه‌تری نسبت به پدر خود داشته باشد، که کاملا طبیعی است، اما گاهی این امکان وجود دارد که دختران از پسران قد بلندتر شوند، زیرا نقشه ژنتیکی افراد کاملا با هم متفاوت است.

چگونه می‌توان قد کودکان را افزایش داد؟

همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد، رشد قد بیشتر تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است، اما با رعایت برخی از موارد می‌توان از کاهش رشد کودکان پیشگیری کرد، همچنین می‌توان تا حدودی باعث افزایش قد کودکان شد.

مراجعه منظم به پزشک

نخستین موردی که باید برای رسیدن کودک به قد مناسب به آن توجه داشته باشید، مراجعه منظم کودک به پزشک است. این مورد بسیار مهم است که پزشک تشخیص دهد رشد کودک با توجه به سن او طبیعی است یا خیر.

در چنین مواردی اگر پزشک تشخیص دهد که رشد کودک نسبت به سن او کمتر است، با تجویز ویتامین‌های مورد نیاز و رژیم غذایی از مواجه شدن کودک با مشکل کوتاهی قد تا حدودی پیشگیری می‌کند.

خواب منظم و کافی

تحقیقات نشان می‌دهد که خواب مناسب و کافی در سنین کودکی تا نوجوانی می‌تواند تاثیر زیادی بر رشد و افزایش قد کودکان داشته باشد. به طور کلی کودکان نیاز دارند تا در طور شبانه روز 8 تا 11 ساعت خواب منظم داشته باشند.

در واقع می‌توان گفت که ممکن است در برخی از از موارد کمبود خواب در کودکان، باعث عدم رشد طبیعی شود. در نتیجه والدین باید به میزان خواب فرزندان خود توجه داشته باشند.

تحرک بدنی و ورزش

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر میزان رشد کودکان داشته باشد، ورزش و تحرک بدنی است. زمانی که کودکان ورزش و تحرک داشته باشند، رشد استخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه می‌توان گفت که تا حدودی قد کودک رشد بیشتری خواهد داشت. همچنین ورزش می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت کودکان در بزرگسالی داشته باشد.

تغذیه مناسب

مورد دیگری که والدین باید به آن توجه داشته باشند، تغدیه مناسب است. به عنوان مثال نیاز است کودکان تا رسیدن به سنین نوجوانی و بلوغ، انواع مواد غذایی مناسب در وعده‌های غذایی خود داشته باشند و از همه مهم‌تر مصرف شیر و کلسیم است که می‌تواند بر میزان رشد و افزایش قد تاثیرگذار باشد.

آیا عمل جراحی می‌تواند باعث افزایش قد شود؟

چند سالی است که یک روش جدید برای افزایش قد رواج پیدا کرده است، و آن هم انجام عمل جراحی است. با توجه به اینکه عمل جراحی دارای عوارض بسیار زیاد و دوران نقاهت بسیار طولانی دارد، به عنوان آخرین راهکار برای افزایش قد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از انجام عمل جراحی، چیزی در حدود 7 سانت به قد فرد اضافه می‌شود، که این میزان برای افرادی با قد بسیار کوتاه، تاثیر چشم‌گیری خواهد داشت.

برای افزایش قد کودکان چه کار کنیم؟

برای افزایش قدر در کودکان ، ما پس از انجام آزمایشات و اسکن بدن ، کارهای لازم را انجام می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 88887157-021 تماس بگیرید.

قد کودکان را تا چند سانتیمتر میتوان افزایش داد؟

میزان افزایش قد برای کودکان بستگی به عوامل مختلفی دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توایند با کلینیک ما به شماره با شماره 88887157-021 تماس بگیرید.