کلینیک ارتوپدی و درمان درد و مشکلات اسکلتی و افزایش قد

تلفن های تماس با کلینیک : ۸۸۸۸۷۱۵۷ – ۸۸۶۷۵۷۳۲ -۰۹۱۹۰۱۵۳۳۹۶ – ۰۹۳۸۲۰۲۱۹۲۲

آدرس کلینیک : تهران، جردن، خیابان پدیدار، ساختمان شهروز، طبقه دوم، واحد 21 و 22

Orthopedic clinic and treatment of pain and skeletal problems and height increase

Phones to contact the clinic: 88887157 – 88675732-09190153396 – 09382021922

Clinic address: Tehran, Jordan, Padidar St., Shahrooz Building, second floor, units 21 and 22

عيادة وعلاج الألم والمشاكل الهيكلية وزيادة ارتفاع العظام

هواتف للتواصل مع العيادة: 88887157 – 88675732-09190153396-09382021922

عنوان العيادة: طهران ، الجردن ، شارع باديدار ، مبنى شهروز ، الطابق الثاني ، الوحدتان 21 و 22

صافی کف پا یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. صافی کف می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود و در نهایت منجر به ایجاد برخی بیماری‌های مفصلی و استخوانی برای فرد شود.

صافی کف پا را نمی‌توان به عنوان یک بیماری معرفی کرد، اما در صورت بروز ایجاد مشکل نیاز است تا حتما به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. معمولا زمانی که قوس کف پا از حد طبیعی خود کمتر باشد، پای فرد به طور کامل با زمین برخورد خواهد داشت، که به این مشکل، صافی کف پا گفته می‌شود.

درمان صافی کف پا
درمان صافی کف پا

چه عواملی باعث صاف شدن کف پا می شوند؟

نیاز است تا به این مورد توجه داشته باشید که عوامل متعددی باعث ایجاد مشکل صافی کف پا خواهند شد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

عوامل ارثی و ژنتیکی

مهم‌ترین و رایج‌ترین عاملی که می‌تواند باعث ایجاد مشکل صافی کف پا شود، ژنتیک است. صافی کف پا نیز ممکن است مانند بسیاری از خصوصیات دیگر که فرزندان از والدین خود به ارث می‌برند، آن را نیز به ارث ببرند.

زمانی که والدین دارای کف پای صاف هستند، بهتر است که فرزندان خود را در سنین کودکی به پزشک متخصص نشان دهند. گاهی نیز ممکن است بتوان با انجام برخی تمرین‌های خاص و در زمان مناسب، قوس کف پا را اصلاح کرد.

وجود برخی از بیماری ها

گاهی نیز ممکن است که صافی کف پا بر اثر یک بیماری مانند آرتریت روماتوئید و یا آرتروز ایجاد شود. این بیماری‌ها می‌توانند با تحت تاثیر قرار دادن استخوان‌های پا، به خصوص ناحیه کف پا باعث ایجاد مشکل صافی در کف پا شوند.

همچنین ممکن است برخی از حوادث که منجر به شکستگی استخوان‌های ناحیه کف پا شوند، پس از بهبود، فرد را با مشکل صافی کف پا مواجه کنند. در چنین شرایطی ممکن است بتوان با انجام برخی تمرین‌های ورزشی و فیزیوتراپی مشکل صافی کف پا را برطرف کرد، اما گاهی نیز ممکن است آسیب‌های استخوانی و مفصلی در حدی باشد که نتوان قوس کف پا را اصلاح کرد.

افزایش وزن

یکی دیگر از رایج‌ترین عوامل از بین برنده قوس کف پا و ایجاد صافی کف پا، اضافه وزن است. به طور معمول این مشکل در افراد چاق با وزن بالا بسیار دیده می‌شود که قوس کف پای آنها از بین می‌رود. در چنین شرایطی پزشک متخصص توصیه می‌کند تا فرد اقدام به کاهش وزن خود کند.

به طور معمول افراد چاقی که با مشکل صاف بودن کف پا مواجه هستند، پس از کاهش وزن، صافی کف پای آنها به طور کامل از بین می‌رود و به طور مجدد در کف پای آنها قوس ایجاد می‌شود.

صافی کف پا چه عوارضی ایجاد می کند؟

صافی کف پا معمولاً با عوارضی نیز همراه است که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • ایجاد درد و تورم در ناحیه ساق و کف پا (معمولاً اگر افراد ورزش کار و یا کسانی که فعالیت بدنی بسیار زیادی در طول روز دارند، دارای کف پای صاف باشند، با درد و تورم شدید در ناحیه پا مواجه خواهند شد).
  • وارد شدن فشار شدید به استخوان‌ها و عضلات پا.
  • مبتلا شدن به بیماری بونیونت (گاهی نیز دیده می‌شود افرادی که دارای کف پای صاف هستند، در صورت عدم استفاده از کفش مناسب، به بیماری بونیونت مبتلا می‌شوند. در این بیماری معمولا استخوان و مفصل شست پا درگیر می‌شود که می‌تواند درد بسیار شدیدی برای فرد ایجاد کند).
  • ایجاد بیماری‌های التهابی در مچ پا و تاندون آشیل.
  • تغییر شکل انگشتان پا، که معمولاً با نام انگشت چکشی شناخته می‌شود.

کف پای صاف چگونه درمان می شود؟

نیاز است تا به این مورد توجه داشته باشید که اغلب در صاف بودن کف پا به صورت ژنتیکی، مشکل صافی کف پا را نمی‌توان به طور قطعی درمان کرد، اما با رعایت برخی از موارد می‌توان تا حد زیادی عوارض جانبی و درد آن را کاهش داد.

استفاده از کفش مناسب

توصیه می‌شود افرادی که داری کف پای صاف هستند، به هیچ وجه از کفش‌های ساده استفاده نکنند. بهتر است که این افراد همیشه کفش‌های مناسب استفاده کنند. برای تهیه کفش مخصوص بهتر است تا به فروشگاه‌های کالای پزشکی معتبر مراجعه و اقدام به خرید کفش مناسب کنید.

استفاده از کفی مناسب

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تا حد زیادی در کف پای شما قوس مناسب ایجاد کند، استفاده از کفی‌های طبی مناسب برای کف پای صاف است. کفی‌های طبی این مزیت را نسبت به کفش‌های مخصوص کف پای صاف دارند، که قابل استفاده در انواع کفش هستند و از طرفی نیز دارای قیمت مناسبی نیز هستند.

کاهش وزن

همانطور که به آن اشاره کردیم، گاهی صافی کف پا بر اثر افزایش وزن ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی پیش از آغاز هر گونه درمان برای ایجاد قوس کف پا، توصیه می‌شود که ابتدا فرد وزن خود را کاهش دهد.

انجام ورزش های تخصصی

در بسیاری از موارد زمانی که صافی کف پای فرد توسط پزشک متخصص تشخیص داده می‌شود، با انجام ورزش‌های مناسب می‌توان تا حد زیادی دردهای ناشی از صافی کف پا را کاهش داد. همچنین در برخی از موارد ممکن است انجام حرکت‌های ورزشی بتوانند منجر به ایجاد قوس در کف پا شوند.

استفاده از داروهای مسکن

در برخی از افراد عوارض ناشی از صاف بودن کف پا به حدی زیاد است که باعث ایجاد درد شدید می‌شود. در چنین شرایطی توصیه می‌شود که با مصرف داروهای مسکن درد خود را کاهش دهند تا بتوانند به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.

برای درمان تخصصی صافی کف پا چه کار کنیم؟

برای درمان و دریافت هزینه و اطلاعات بیشتر با کلینیک تخصصی ما به شماره 8888715-021 یا 09382021922 تماس بگیرید.