کلینیک ارتوپدی و درمان درد و مشکلات اسکلتی و افزایش قد

تلفن های تماس با کلینیک : ۸۸۸۸۷۱۵۷ – ۸۸۶۷۵۷۳۲ -۰۹۱۹۰۱۵۳۳۹۶ – ۰۹۳۸۲۰۲۱۹۲۲

آدرس کلینیک : تهران، جردن، خیابان پدیدار، ساختمان شهروز، طبقه دوم، واحد 21 و 22

Orthopedic clinic and treatment of pain and skeletal problems and height increase

Phones to contact the clinic: 88887157 – 88675732-09190153396 – 09382021922

Clinic address: Tehran, Jordan, Padidar St., Shahrooz Building, second floor, units 21 and 22

عيادة وعلاج الألم والمشاكل الهيكلية وزيادة ارتفاع العظام

هواتف للتواصل مع العيادة: 88887157 – 88675732-09190153396-09382021922

عنوان العيادة: طهران ، الجردن ، شارع باديدار ، مبنى شهروز ، الطابق الثاني ، الوحدتان 21 و 22

مقدمه

درد زانو یکی از بیماری‌های رایجی است که ممکن است بسیاری از افراد در دوران‌های مختلف زندگی خود آن را تجربه کنند. متاسفانه گاهی درد زانو به قدری زیاد است که باعث می‌شود تا فرد از انجام فعالیت‌های روزانه خود محروم شود، اما گاهی می‌توان با روش‌های خانگی و ساده درد زانو را تا حد زیادی درمان کرد.

پیش از هر چیز نیاز است تا به این مورد توجه داشته باشید که مشکلات و دردهای زانو در سنین مختلف ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند.

به عنوان مثال درهای زانو که پس از سنین 50 سالگی آشکار می‌شوند، معمولا دلیل آن آسیب‌های مفصلی است که با توجه به درجه آن می‌توان میزان آسیب‌های مفصلی و زانو را مشخص کرد. همچنین گاهی ممکن است درد زانو در سنین پایین به دلایل مختلفی مانند افزایش وزن ایجاد شود، اما در هر صورت نیاز است تا زمانی که متوجه درد و مشکل در زانوی خود شدید حتماً به پزشک و متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

بستگی به نوع مشکلی که زانو با آن درگیر است، راه‌های مختلفی برای درمان زانو درد در خانه وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

درمان زانو درد در خانه
درمان زانو درد در خانه

کاهش وزن

در بسیاری از موارد دیده می‌شود افرادی که در سنین پایین با مشکلات زانو مواجه می‌شود، نسبت به قد خود دارای اضافه وزن هستند. دقت داشته باشید یک فرد چاق نسبت به یک فرد لاغر وزن بسیار زیادی را بر روی پاهای خود تحمل می‌کند. به همین دلیل ممکن است که دچار آسیب‌های مفصل و عضلات زانو شود.

در چنین شراطی بهتر است برای کاهش و درمان درد زانو، برای کاهش وزن خود اقدام کنید که البته بهتر است کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه صورت بگیرد.

استراحت

گاهی نیز ممکن است افراد به دلایل مختلفی مانند داشتن مشاغل خاص، مجبور به انجام فعالیت‌های نامناسب بدنی باشند، به طوری که در طول روز فشار بسیار زیادی را به زانو و پاها خود وارد کنند. معمولا در چنین شرایطی آسیب‌های زانو قابل جبران هستند و تنها نیاز است تا فرد بیمار برای مدت زمانی که توسط پزشک تعیین می‌شود، استراحت داشته باشد.

در واقع این افراد باید سعی کنند تا در مدت زمات استراحت خود از انجام فعالیت‌های سابق خود، خودداری کنند تا روند ترمیم مفاصل و عضلات به طور طبیعی انجام شود.

مصرف داروهای مسکن

معمولا زمانی که افراد به درد زانو دچار می‌شوند، پیش از انجام هر گونه درمان دیگری توصیه می‌شود تا سعی کنند تا با مصرف داروهای مسکن درد خود را کاهش دهند. در بسیاری از موارد اگر آسیب‌های زانو جدی نباشد، با مصرف داروهای مسکن درد به طور کامل قطع خواهد شد، اما اگر پس از مصرف داروهای مسکن درد ادامه داشت، نیاز است تا حتماً به پزشک و متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

انجام ورزش های مناسب

در برخی از موارد نیز دیده می‌شود که درد زانو به دلیل ضعف عضلات ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی انجام حرکات ورزشی مناسب می‌تواند باعث تقویت عضلات شود. همچنین در برخی از موارد ممکن است ورزش باعث ترمیم بافت‌های آسیب دیده شود.

معمولا در درمان‌های خاص ممکن است پزشک تشخیص دهد که بیمار به چند جلسه فیزیوتراپی نیاز دارد. که البته فیزیوتراپی دردهای زانویی خاص را درمان می‌کند. به عنوان مثال گاهی افراد پس از باز کردن گچ پا، دچار خشکی زانو و درد می‌شوند. در چنین شرایطی انجام ورزش و فیزیوتراپی می‌تواند درمان مناسبی برای کاهش درد زانو باشد.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌تواند باعث کاهش درد زانو شود، استفاده از کمپرس سرد و گرم است. توصیه می‌شود اگر درد زانو برای مدت زمان طولانی ادامه داشت، از کمپرس گرم استفاده کنید. همچنین در مواردی که زانو دچار آسیب‌های ناگهانی شده، مانند زمین خوردن، استفاده از کمپرس سرد می‌تواند تا حد زیادی درد زانو را کاهش دهد.

اما نیاز است تا حتما به این مورد توجه داشته باشید که درمان‌های خانگی به هیچ وجه نمی‌توانند برای دردهای مزمن زانو موثر باشند. در نتیجه توصیه می‌شود که برای درمان دردهای مزمن زانو حتما به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.